Dotted map background

Minimum Viable Product

MVP to skrót od angielskiego sformułowania Minimum Viable Product, które oznacza, minimalną, czyli najprostszą wersja produktu/usługi wystarczającą do wprowadzenia na rynek w celu przetestowania założeń i planów biznesowych.

Tworząc produkt zgodnie z duchem MVP, okreśłamy najważniejsze funkcje, które są potrzebne, abyśmy mogli zweryfikować, czy użytkownicy chcą z niego korzystać. Dzięki takiemu podejściu, nie tracimy czasu na tworzenie niepotrzebnych funkcji tylko od początku rozwijamy produkt tak, aby spełniał oczekiwania klientów, którzy za niego zapłacą.

Tworząc innowacyjną usługę lub produkt, na początku nie wiemy, jak klienci będą z niej korzystali i czego potrzebują. Możemy opierać się na naszym doświadczeniu oraz badaniach, ale dopiero oddanie produktu klientowi końcowemu pokaże, co jest dla niego ważne, a co nie. Tworzenie produktu zgodnie z MVP wymusza dwie rzeczy. Po pierwsze, minimalizujemy czas i koszty potrzebne na stworzenie produktu. Po drugie, od początku kładziemy ogromny nacisk na zbieranie opinii od klientów i rozwijanie produktu tak, aby rozwiązywał ich problemy i spełniał ich potrzeby. Dzięki takiemu podejściu tworzymy dużo lepszą aplikację dopasowaną do rzeczywistych potrzeb naszych klientów.

Dlaczego MVP?

Obniżenie kosztów

Zamiast przez wiele miesięcy tworzyć ogromną aplikację, skupiasz się na szybkim stworzeniu najważniejszych funkcji. W ten sposób możesz znacząco obniżyć koszty programowania.

Time-to-market, czyli czas potrzebny na wdrożenie

Stworzenie zaawansowanej aplikacji wymaga czasu. Startując szybciej z MVP, jesteś w stanie szybciej zacząć zarabiać, stopniowo rozbudowując swoją aplikację o kolejne funkcje i moduły, oraz wyprzedzając konkurencję.

Klient mówi Ci, czego potrzebuje

Oddając klientom minimalną wersję produktu, to nie Ty, a Twoi klienci decydują o tym, jak używają aplikacji, oraz co jeszcze jest w niej potrzebne.

Jak powstaje MVP

01
Design

Mimo, że od początku planujemy ograniczać funkcje w celu szybkiego startu, design nadal pozostaje bardzo ważny. Nasz produkt, nawet w wersji minimalnej, musi wyglądać dobrze i zachęcać potencjalnych klientów swoim wyglądem. Klienci muszą skupić się na używaniu produktu a nie na zastanawianiu się, co i jak działa.

02
Programowanie

Programiści pracują nad najważniejszymi funkcjami, które pozwolą Ci wyznaczyć kierunek w jakim Twój produkt powinien się rozwijać. Mając specyfikację, wiemy jak docelowa aplikacja będzie wyglądała, ale na początku tworzymy tylko najważniejsze, kluczowe funkcje, które pozwolą Ci szybko zbierać opinię i rozpocząć sprzedaż.

03
Feedback

Po uruchomieniu MVP za pomocą różnych narzędzi badamy, mierzymy oraz pytamy użytkowników, co należy poprawić oraz co musimy dodać. Nie dodajemy setek funkcji z których nikt nie będzie korzystał. Wprowadzamy tylko te, których klienci potrzebują, aby regularnie korzystać i płacić za nasz produkt.

04
Programowanie

Proces zatacza koło, gdy już mamy informacja od klientów co należy zmienić lub dodać, programiści wprowadzają poprawki. Ten proces nigdy się nie kończy. Rozwijamy aplikację cały czas pozyskując nowych klientów i poszerzając naszą wiedzę o tym, jak idealna wersja naszego produktu powinna działać.

Technologie

PHP

PHP to obecnie jeden z najpopularniejszych języków programowania na świecie. Początkowo stworzony do prostych skryptów, a stał się bardzo wydajnym i zaawansowanym językiem, który nie ustępuje konkurencyjnym technologiom.

Symfony

Najpopularniejszy framework napisany w PHP do tworzenia aplikacji webowych. Zaawansowanie oraz ilość rozszerzeń sprawia, że tworzenie kodu na symfony to czysta przyjemność.

Laravel

Framework dla artystów. Popularne środowisko z ogromną społecznością, które swoją prostotą i dużymi możliwościami zjednało sobie serca milionów programistów na całym świecie.

Angular

Stworzony oraz rozwijany przez pracowników Google, framework do tworzenia dynamicznych aplikacji webowych. Ogromne możliwości oraz bardzo duża społeczność sprawia, że jest to obecnie najpopularniejsze rozwiązanie tego typu.

Vue.JS

Vue.js to otwarty framework napisany w języku JavaScript. Vue.js zostało stworzone przez Evana You, byłego pracownika Google, który pracował nad frameworkiem Angular. Bardzo duże możliwości oraz łatwość programowania sprawiły, że Vue.js szybko stał się niezwykle popularny na całym świecie.

Portfolio

Poznaj naszych zadowolonych klientów

TheMuBa

TheMuBa (theatre - music - ballet) to spektakle teatralne, koncerty, przedstawienia baletowe, dostępne w wersji LIVE na nowoczesnej platformie internetowej.

zobacz projekt
Panel Ariadna

Stworzyliśmy nowy system dla Ogólnopolskiego Panelu Badawczego Ariadna od podstaw. Aplikacja jest połączeniem panelu badawczego oraz sklepu, w którym paneliści za zgromadzone punkty mogą kupować nagrody.

zobacz projekt
Szkolenia.TV

Dla firmy Stream Online stworzyliśmy platformę e-commerce, która umożliwia twórcom założenie własnej strony do sprzedaży szkoleń. Zarówno tradycyjnych jak i szkoleń na żywo.

zobacz projekt
Agencja Whites

Dla lidera z branży SEO stworzyliśmy aplikację usprawniającą i automatyzującą pracę firmy. Ścisła współpraca z pracownikami firmy pozwoliła nam poznać potrzeby klienta i dopracować oprogramowanie idealnie pod jego potrzeby.

zobacz projekt

Zatrudnij nas!

Szukasz specjalistów, którzy poznają Twoje potrzeby oraz którym możesz zaufać? Dobrze trafiłeś!

Kontakt